Оформлення посвідок на проживання для громадян України в Туреччині

Шановні громадяни, У зв’язку з агресією росії проти України, у багатьох українських громадян залишається потреба в продовженні тимчасового перебування на території Туреччини.

1.

Оформлення посвідок на проживання для громадян України в Туреччині

Шановні громадяни,

У зв’язку з агресією росії проти України, у багатьох українських громадян залишається потреба в продовженні тимчасового перебування на території Туреччини. Не зважаючи на домовленості з турецькою стороною щодо уникнення штрафів та інших санкцій по відношенню до наших громадян з боку міграційної служби Туреччини в разі незначного перевищення законного терміну перебування в Туреччині відповідно до Угоди «Про взаємні поїздки громадян України та Турецької Республіки» звертаємо Вашу увагу на необхідності легалізації свого перебування в країні для уникнення проблем із законом.

Серед такої легалізації є оформлення посвідки на тимчасове проживання в Туреччині в Міграційній службі Туреччини:

Туристична посвідка на проживання (Kısa dönem ikamet izni)

Це найбільш звичний і зрозумілий формат довгострокового перебування у Туреччині. Нагадаємо, що за безвізовим режимом українці можуть лишатися в Туреччині до 90 днів. Для тих, хто планує залишитися надовше міграційна служба Туреччини видає туристичні посвідки на проживання терміном до 1 року, але для українців почали видавати навіть на 2 роки.

Окрім дозволу на перебування до 2 років, туристична посвідка дає право на:

- лікування в місцевих лікарнях по страховці (страховка купується окремо)

- можливість купити автомобіль і отримати місцеве водійське посвідчення

- оформити кредит та іпотеку

- навчати дитину в державній школі

- безкоштовно вивчати англійську і/або турецьку мову

- відкривати підприємство

 Туристична посвідка не передбачає дозволу на працевлаштування і роботу. Дозвіл на працевлаштування видається окремо, конкретний працедавець буде повинен подати ваші документи в Міністерство праці

Для оформлення туристичної̈ посвідки подаються наступні документи:

- обов'язково діючий біометричний паспорт (якщо у вас його нема - можна оформити новий або продовжити старий біометричний в посольстві/консульстві України);

- свідоцтво про народження дитини (якщо є діти), перекладене і апостильоване

- договір оренди житла, завірений нотаріусом. Якщо ви плануєте зупинитися у родичів, друзів - ви також можете засвідчити своє помешкання документом поручительства, де власники вашого місця перебування підтвердять ваше місцеперебування.

- біометричні фото

-  страховка

- чек про сплату податку за посвідку

- додатково можуть запросити довідку про оформлення на вас однієї з комунальних послуг - газу, світла тощо.

- заповнена анкета на сайті Міграційної служби https://e-ikamet.goc.gov.tr/ . Після заповнення вам надійде дата і час (рандеву) для явки в Міграційну службу з документами.

Туристична посвідка не обмежує вас у пересуванні країною, ви можете виїздити з Туреччини і повертатися безперешкодно. Однак якщо ваша заявка на посвідку ще на стадії розгляду і ви хочете виїхати з Туреччини - повідомте про це Міграційну службу (можна навіть в аеропорту), щоб служби розуміли, що ви повернетесь і виготовлення посвідки для вас актуальне. Також зважайте, що оформлення туристичної посвідки на одну особу коштуватиме вам від 2600 лір (приблизно 5200 грн)

 Кому підійде туристична посвідка на проживання?

- ви плануєте лишитись в Туреччині більш, ніж на 90 днів

- ви хочете безперешкодно подорожувати по країні і закордон

- у вас є стабільний дохід чи заощадження, ви не бажаєте займатися оформленням окремого дозволу на роботу

 Кому не підійде туристична посвідка на проживання?

- ви плануєте влаштуватися на роботу

- у вас нема житла

- ви не маєте коштів сплачувати за оформлення документів

- ви не маєте коштів на медичне страхування і хочете лікуватися за рахунок держави

- у вас нема біометричного закордонного паспорта (однак зараз Генконсульство в Стамбулі відновило видачу біометричних паспортів, і турецька сторона пообіцяла не стягувати штрафів за прострочку безвізу. Тобто якщо ваш безвіз добігає кінця, ви можете не хвилюватись і дочекатись виготовлення паспорта, а потім подаватися на туристичну посвідку)

2.

Гуманітарна посвідка на проживання (гуманітарний ВНЖ) (insani oturma izni)

Гуманітарна посвідка на проживання є фактично аналогом туристичної, видається на рік. Проте вона видається тоді, коли ви хочете отримати дозвіл на проживання, але з певних причин у вас бракує повного пакета документів для отримання туристичної посвідки.

Наприклад:

- якщо виїхала мама з дитиною, і не оформлена згода батька на вивіз дитини. Ця згода є обов'язковою для отримання туристичної посвідки, і, відповідно, якщо цього документа немає - дітям видається гуманітарна посвідка. Мама може оформити або туристичну, або гуманітарну посвідку. Для дітей вартість посвідки на 50% знижена.

- громадяни, які не мають дійсних закордонних біометричних паспортів і хочуть отримати аналог туристичного посвідки за обсягом прав і умов

- гуманітарна посвідка так само передбачає наявність місця проживання. Але якщо наприклад, туристичну посвідку без договора оренди або поручительства вам не оформлять, то гуманітарну оформлять. Приміром, ви живете в готелі, з яким у вас не можете бути ніякого договору оренди - ви не можете податись на туристичну посвідку, але на гуманітарну можете.

Гуманітарна посвідка також вимагає самостійного оформлення медичного страхування. Ви так само можете безперешкодно рухатися в рамках Туреччини і виїздити закордон. І так само, як і у випадку з туристичною, гуманітарна посвідка не дає дозволу на роботу - для працевлаштування оформлюєтсья окремий дозвіл.

Для оформлення можна звертатися напряму у відділення Міграціної служби без електронного рандеву.

3.

Міжнародний захист (статус біженця) (Ulusrarasi koruma)

Наразі Туреччина видає нашим громадянам один з підвидів міжнародного захисту - вторинний захист. По суті, це є т.зв. статусом біженця. Цей дозвіл видається на рік з можливістю продовження. Через 6 місяців після подачі на статус ви зможете подавати заявку на отримання дозволу на працевлаштування. Також приємним бонусом є те, що  процедура оформлення міжнародного захисту є безкоштовною.

Щоб подати заявку на статус міжнародного захисту можна без попереднього запису прийти до місцевого відділення міграційної служби - там є окрема стійка Ulusrarasi koruma (в деяких регіонах документи оформлюються в окремій будівлі), також є англомовні або російськомовні співробітники.

При собі потрібно мати:

- дійсний закордонний паспорт або інший документ, що посвідчує особу, разом з документом про перетин кордону Туреччини (видають на кордоні громадянам без біометричного закордонного паспорта)

- дві біометричні фотографії від кожного члена сім’ї.

- заява. Вам необхідно написати заяву від руки з детальним поясненням, чому ви подаєте на статус МЗ. В цій заяві має бути наступна інформація:

- хто є заявником (окрема особа, члени сім’ї, якщо заявка від сім’ї).

- в якому місті ви проживали і чому ви виїхали з цього міста

- коли ви виїхали з України

- коли і як ви в’їхали в Туреччину

Також у заяві необхідно чітко зазначити, що ви просите надати статус міжнародного захисту. Заяву можна писати турецькою, англійською, російською мовами. Найшвидший результат дасть заява турецькою.

- підтвердження адреси проживання. Таким підтверджуючим документом може бути:

- контракт оренди на житло.

- лист з готелю, якщо проживаєте в готелі.

- якщо ви проживаєте у когось, то власник квартири має особисто підтвердити цей факт і з його дозволу вас зареєструють в систему на цю адресу. Якщо людина, у кого ви живете, знімає житло, то вона має принести договір оренди і вас з дозволу поточного орендодавця зареєструють в системі за цією адресою.

Якщо у вас є інвалідність, серйозні хронічні хвороби або медичний стан, який потребує негайного медичного втручання / лікування, ви стали жертвою торгівлі людьми обов’язково зазначте про це, так як це є підставою для прискорення процесу прийняття рішення.

Після співбесіди вам видадуть «Посвідку заявника на статус міжнародного захисту», яка надаватиме вам дозвіл на перебування і користування правами до надання остаточного статусу вторинного захисту. Мінімум через 6 місяців після отримання статусу заявника ви можете отримати остаточний статус міжнародного захисту. Більше про процедуру надання міжнародного захисту детально розписано тут.

Які ж права надає цей статус?

-легальне перебування на 1 рік

-право на подачу заявки на дозвіл на працевлаштування через 6 місяців з моменту отримання посвідки заявника

- безкоштовна державна медична страховка

- отримання освіти в державних школах

- допомога з житлом, якщо у вас нема де жити

- відкриття банківських рахунків

Однак, необхідно пам'ятати, що цей статус обмежуватиме вас у пересуванні країною і виїзді з неї. Ви будете зобов'язані перебувати в межах провінції, в якій подались на міжнародний захист. Виїзд з провінції можливий після дозволу міграційної служби. Виїзд з Туреччини до отримання остаточного статусу (перші 6 місяців після подачі документів) анулюватиме отримання міжнародного захисту. Тобто будь-коли ви можете добровільно відмовитися від міжнародного захисту та повернутися в Україну, але в такому разі ваш статус буде втрачено. Також статусом передбачений періодичний контроль з боку міграційної служби - раз на два тижні ви повинні будете відмічатися там.

Кому підійде статус міжнародного захисту?

- ви плануєте перечекати війну в Туреччині і не плануєте покидати її найближчі 6 місяців

- ви в скрутній ситуації, і вам необхідне житло

- вам важливо користуватися безкоштовною медициною

- ви хочете працювати (через 6 місяців)

Кому не підійде статус міжнародного захисту?

- ви плануєте виїжджати в інші країни і/або отримувати там захист

- ви хочете часто подорожувати по Туреччині

- ви одружені на турецькому громадянинові/громадянці.

Посольство України в Турецькій Республіці