Коментар МЗС з нагоди 35-их роковин Чорнобильської катастрофи

Коментар МЗС з нагоди 35-их роковин Чорнобильської катастрофи

35 років тому, 26 квітня 1986 року, сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС).

 

Сьогодні Україна та світ вшановує пам’ять усіх жертв трагедії - тих, хто загинув безпосередньо на місці вибухів на Четвертому реакторі станції, хто героїчно рятував людство, беручи участь у ліквідації наслідків аварії, хто помер або постраждав від отриманого радіоактивного опромінення, хто в цій катастрофі втратив близьких і рідних. Вшановуючи пам’ять усіх загиблих і постраждалих від аварії на ЧАЕС, людство має пам’ятати про антигуманну природу комуністичного режиму СРСР, що стала головною причиною цієї трагедії.

 

Подолання наслідків цієї безпрецедентної за масштабами катастрофи - це історія справжнього партнерства, співпраці і солідарності міжнародної спільноти заради безпечного майбутнього та сталого розвитку людства.

 

Ми щиро вдячні міжнародній спільноті за солідарність та всебічну допомогу, отриману, серед іншого, в рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо Чорнобильської АЕС з країнами «Великої Сімки» та Європейською Комісією від 1995 року. Неухильно виконуючи свої міжнародні зобов’язання, Україна в 2000 році остаточно закрила Чорнобильську АЕС.

 

Завдяки консолідованим зусиллям та конструктивній взаємодії з міжнародним донорським співтовариством досягнуто значного успіху. Зокрема, завершено будівництво нового безпечного конфайнменту (НБК) над об'єктом «Укриття», а також сховища для відпрацьованого ядерного палива Чорнобильської АЕС (проект СВЯП-2).

 

Високо цінуємо внесок Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) - як окремого донора та розпорядника коштів міжнародної спільноти.

 

Це наша спільна історія успіху. Ми зацікавлені у подальшому її розвитку з метою остаточного подолання викликів Чорнобиля.

 

Вітаємо рішення ЄБРР щодо створення Рахунку міжнародного співробітництва щодо Чорнобиля – нового донорський фонду для цілей подолання викликів, які ще залишаються актуальними в Чорнобильській зоні. Перше засідання Асамблеї вкладників цього фонду приурочене до 35-их роковин катастрофи.

 

Високо цінуємо сталу увагу до питання Чорнобиля з боку ООН, зокрема – вшанування щороку 26 квітня в усьому світі Міжнародного дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу.

 

Вітаємо участь в заходах з нагоди 35-их роковин Чорнобильської катастрофи Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі, який перебуває з візитом в Україні.

 

Аварія на ЧАЕС увійшла в історію не лише як найбільша ядерна катастрофа людства, але і символ великої брехні, що вбиває. Недосконалість конструкції станції, порушення технологій будівництва, використання неякісних будівельних матеріалів і численні міні-катастрофи - про все це радянська влада мовчала або брехала роками, поставивши ідеологічні інтереси понад цінність життя та здоров’я мільйонів людей по всьому світу. Так само радянська влада замовчувала і намагалася приховати факт і масштаби аварії на Чорнобильській електростанції. Трагедія на ЧАЕС фактично викрила злочинну суть радянської влади та наочно продемонструвала, яка відповідальність лежить на урядах країн за життя та здоров’я людей, за долю планети і до чого може призвести дезінформація або замовчування правди.

 

Як і 35 років тому, дезінформація та недостовірна інформація є одним з найбільших викликів для розвитку людства. Небезпека цього явища стала особливо помітною під час пандемії COVID-19.

 

Сьогодні Україна як ніхто розуміє небезпечну роль і наслідки дезінформації. Активно нарощуючи свою військову присутність на тимчасово окупованих територіях України і в суміжних з Україною областях, порушуючи режим припинення вогню на лінії розмежування у зоні конфлікту на Донбасі, проводячи жорстку окупаційну політику в АР Крим та м.Севастополь, Росія активно використовує гібридні засоби ведення війни проти нашої держави. І ми, і світ бачимо, що РФ намагається порушити міжнародну солідарність у питанні відновлення територіальної цілісності України. І ці дії не залишаться без відповіді.

 

Міністерство закордонних справ України