"Чорноморська асоціація українців" вітає усіх із Днем вишиванки

21 травня члени "Чорноморської асоціації українців" відсвяткували День вишиванки в форматі онлайн.

"Чорноморська асоціація українців" вітає усіх із Днем вишиванки

У третій четвер травня українці вже традиційно святкують День вишиванки. Й не тільки у своїй рідній країні, а й за кордоном це свято вже стало традицією.


Вишиванка є символом українського народу. Його величі та краси. Одягаючи її, кожен не просто вбирається в гарну річ, а й засвідчує свою приналежність й самобутність, віддає данину віковічній культурі нашого народу. Так ми ідентифікуємо себе, стверджуємося, як особистість, в якої є коріння й крила, аби не забути звідки ми пішли, та мати можливість далеко піти й багато досягнути. За кордоном це неабияк важливо: мати підтримку, опору. Відчувати, чути й бачити, що ти не один, а нас багато. Тому й українці в цей день завжди одягають вишиванку, й зовсім неважливо куди: на зустріч із друзями, бенкет, в офіс чи просто до магазину.


Українці Самсуну  долучаються до святкування Дня вишиванки щороку. "Чорноморська асоціація українців" організовує зустрічі діаспорян, урочисту ходу містом, видовищні заходи, аби й турецьке око змогло насолодитися красої наших вишитих сорочок! Наче дивишся у калейдоскоп: стільки кольорів! Проте цього року коронавірус вніс свої корективи й святкування пройшло у форматі онлайн. 


Це свято самобутнє і не прив'язане до жодного державного чи релігійного. Втім, мільйони українців саме цього дня дістають із шафи національне вбрання – вишиванку, і йдуть у ній на роботу, в університет чи до школи.

Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку – вдягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, це свято має глибокий зміст. По всьому світу об'єднуються українці в одній ідеї і показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код. У цей день варто пам'ятати свою національну та громадянську позиції, культурну освіченість та духовну свідомість.

Тож запрошуємо усіх українців м. Самсун приєднуватися до щирої української родини "Чорноморської асоціації українців" й разом святкувати й прославляли нашу неньку- Батьківщину!

Цікава інформація про вишиванку із вільних джерел:
Нині дизайнери експериментують із тканинами, кольорами, візерунками та цікавими деталями, які доповнюють та осучаснюють старовинне вбрання. Сьогодні вишиванки вдягають не лише під класичну спідницю чи брюки. Етноодяг підбирають під шорти, джинси чи як окремий елемент – туніку. Світові зірки полюбили українське вбрання. Так, у вишиванці були помічені Джонні Деп, Міла Йовович, Ума Турман, Холлі Беррі, Кейт Мосс, Енн Хетуей, Лана Дель Рей, Майк Тайсон, Адель, Різ Уізерспун, Ніколь Кідман, Сандра Буллок, Джекі Чан, Діта фон Тіз та інші. А такі модні бренди, як Dolce&Gabbana та Valentino, взагалі випустили колекції з українськими етнічними мотивами у вишитих сукнях.
Перші вишивки мали здебільшого релігійний зміст і оберігали своїх власників від зла. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Наприклад, дітям при народженні дарували вишиту сорочу, як оберіг від злих духів.
Давньогрецький історик Геродот стверджував, що вишивка прикрашала одяг скіфів, які довгий час мешкали на території сучасної України. Археологи навіть знайшли на Черкащині зображення чоловіків в українських національних костюмах, датовані VI ст. н. е.
Вишиванку завжди майстрували жінки, тому вона символізувала добро, любов і вірність. Одна з традицій зобов'язувала дівчат вишивати своїм нареченим сорочку до весілля.
Існує легенда, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Так хлопець підтверджував вірність своїй коханій і нікого не допускав до такого сакрального ритуалу.
Першим новатором, який поєднав вишиванку зі світським піджаком, був Іван Франко. Навіть на 20-гривневій купюрі письменник зображений у своєму улюбленому стилі.
Першим ведучим, який з’явився під час прямого ефіру в вишиванці, став Андрій Шевченко. В такому вигляді він відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі". Згодом цю тенденцію підтримали й інші журналісти та телеведучі.
Дуже багато орнаментів сягають своїм корінням ще до язичницьких часів. Наприклад, знаки сонця, вітру чи громовиці.
Однією з найгарніших вишиванок вважають Борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Навіть у Борщівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, вдягнута саме в таку вишиванку.