Ukrayna'nın doğal harikaları

Ukrayna'nın doğal harikaları
Sınevır gölü

1.Aşk tuneli

Rivne bölgesinde masal gibi bir tunel, ağaçların ve çalıların arasında demiryoluyla birleşen çok güzel bir yerdir. Her gün giden tren ağaç dallarını kırarak tunelin şeklini koruyor. Efsaneye göre aşıklar tunelin içinden dilek tutarak geçerse dilek kesinikle gerçek oluyor.

2. Şıpit şelalesi

Ukrayna'nın en güzel şelalelerden biridir. Su şeritleri on dört metre yükseklikten akmaktadır. Şelale bütün dünyadaki turistlerin hac yerdir.

3. Sınevır gölü

Sınevır gölünün denizden yüksekliği 989 metredir. Ukrayna'nın Karpatlarının en büyük gölü olarak bilinir. Efsaneye göre kontun kızı Sın'ın gözyaşlarından, onun sevgilisini babasının öldürdüğü yerde oluşmuştur. Tam gölün ortasında gözbebeğine benzeyen küçücük oda olduğu için halk göle "deniz gözü" adı koymuştur.

4. Nargis Vadisi

Benzersiz, Dünya mirasları Unesco listesinde yer alan ve Karpatların biosfer rezervine ait bir yerdir. Her bahar güzel manzarayı görmek için bütün dünyanın her tarafindan turistler gelir.

5. Dnistrov kanyonu

Kanyon Dnistrov ırmağıyla oluşmuştur. Ukrayna'nın dört bölgesini kapsar. Kanyonun uzunluğu 250 kilometredir. Kanyonun üzerinde dünya çapında yaklaşık yü adet canlı ve cansız doğal eser bulunmaktadır.

6. Dovbuş kayaları

70 milyon yıl önce ılık denizin derinliklerinde oluşan kayalardır. Kayalar yeşil kadife yosunlarla kaplıdır.

7.Svityaz gölü

Svityaz gölü en büyük ve en derin doğal Şatsk göllerinin grubuna dahildir. Gölün suyu o kadar berraktır ki sekiz metre derinlikteki şeyler bile çok net görünür. Hem de şıfalı. Suyun kimyasal bileşimi iyot, gümüş, gliserinden ibarettir o yüzden Suya girdikten sonra bu bileşenler sayesinde cildiniz pürüzsüz ve esnek olmaktadır. Bu yer yaz tatili için mükemmeldir.