Samsun komşusunun dilini öğreniyor!

Samsun komşusunun dilini öğreniyor!
Samsun komşusunun dilini öğreniyor!
Samsun komşusunun dilini öğreniyor!

Samsun komşusunun dilini öğreniyor!

Samsun'da 2 yıldır faaliyet gösteren Karadeniz Ukraynalılar Derneği,Ukraynaca seferberliği başlattı.

Samsun'da yaklaşık 2 yıldır sosyal, kültürel ve eğitim alanarında faaliyet gösteren Karadeniz Ukraynalılar Derneği, Ukraynaca eğitimlerine başladı. Dernek, Atakum Halk Eğitim Merkezi'nde başlattığı Ukraynaca kursu ile tüm Samsunlulara Ukraynaca öğretmeyi hedefliyor.

'AMACIMIZ İKİ KÜLTÜRÜ PEKİŞTİRMEK'

Samsun İyi Haber'e eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgili konuşan Karadeniz Ukraynalılar Dernek başkanı Liudmyla Shymko, tüm amaçlaının komşuluk ilişkilerini ve turizmi güçlendirmek olduğunu kaydetti. Shymko, 'Biz yaklaşık 2 yıldır dernek olarak Samsun ve Kardeniz'de ilklere imza atıyoruz. Samsun ve Samsunluları gerçekten kendimize çok ama çok yakın görüyoruz. Biz nasıl Türkçe'yi severek öğrendiysek, aynı şekilde Samsunluların da Ukraynaca öğrenmelerini amaçlıyoruz. Bu sayede yakında planlayacağımız Ukrayna gezilerinde de Ukraynaca'yı pekiştireceğiz. Biz Samsun ve Ukrayna'yı çok iyi iki dost olarak görüyoruz.' dedi.

KATYA PERNATA, 'TÜRKLERİ SEVİYORUM, UKRAYNACA ONLARA YAKIŞIYOR'

Ondokuzmayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı yüksek lisans öğrencisi olan Katya Pernata ise, 'Ben eğitimim için buradayım. Burada Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Shymko başkanımız ile böyle bir öğretim faaliyeti planladık ve hayata geçirdik. Kursalarımız her Pazartesi ve Perşembe akşamları saat 18:002da başlıyor ve 19:30'da bitiyor. Çok kısa bir sürede iyi derecede Ukraynaca öğretmeyi planlıyor ve söz veriyorum. Tüm Samsunluların bu fırsatı kaçırmamalarını öneriyorum.' dedi.

Samsun iyi haber