Muhteşem Lviv 1

Muhteşem Lviv 1

LVİV HAKKINDA:

            Arnavut kaldırımlı taş sokakları, parkları ve yüzyıllara meydan okuyan mimarisiyle tarihe dokunacağınız, her köşesinde farklı sanatçıların enstürmanlarıyla yaptıkları müziklerin birbirine karışan tatlı melodileriyle sanatın ve tarihin ruhunu hissedeceğiniz, nefis kahve, çikolata ve yemeklerin kokularıyla mest olup leziz tadları damağınızda kalacak bir şehirdir Lviv.

Ukraynaca “Lion” yani Aslan Şehir anlamına gelen Lviv; Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan bir şehirdir. Ülkenin 2. Büyük kenti Lviv, Ukrayna’nın Kültür başkenti konumundadır.  Ukraynalılar tarafından Lvov olarak bilinen ama yabancılar tarafından Lviv olarak söylenen şehirde yaklaşık 860,000 kişi yaşıyor. Bize göre oldukça küçük olan bu şehir ülkenin batısında yer alıyor ve Polonya’ya oldukça yakın. Sokakları meydanları gezerken hemen hemen her yerde Alman-Avusturya mimarisinin izlerini görmek mümkün.

LVİV’E NASIL GİDİLİR?:

Lviv’e uçak ile gidecek  iseniz Samsun-İstanbul sonra İstanbul-Lviv(THY ve Pegasus direk uçuyor ve yaklaşık 2 saat sürüyor) ya da Kiev aktarmalı (Ukrayna Hava Yolları) ile gidebilirsiniz. Ayrıca Ankara-Kiev(THY ve Pegasus direk uçuyor) aktarmalı  Kiev-Lviv uçuşlarıyla da gidebilirsiniz. Eğer vaktiniz var ise Kiev’den Lviv e trenle gitmenin ayrı bir keyf olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Bu tren yolculuğu yaklaşık 5 saat sürüyor.

Lviv’de hava Mayıs ve Eylül ayları arasında yaklaşık 20 derece, Ekim ve Nisan ayları arasında ise oldukça soğuktur. Benim gidişim Temmuz ayı ortası olduğu için gayet sıcak ve rahat bir gezi olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Eğer kar ve soğuğu seviyorsanız Kasım-Ocak ayları arasını tercih edebilirsiniz.

LVİV’DE KONAKLAMA:

                Genelde 2 alternatifiniz var. Ya apart tutmalısınız ya da otel. Gezi planınızı yaparken konaklayacağınız yeri mutlaka gitmeden önce ayarlayın. Seçiminizi Rynok Square’e yakın bir yerden yana kullanmanızı tavsiye ederim çünkü gideceğiniz yerlerin pek çoğu bu meydana yürüme mesafesinde.  Ben booking.com’ dan Rynok meydanına çok yakın bir apart tutmuştum  ve çokta memnun kaldım.

LVİV’DE GEZİLECEK YERLER:

1.Opera Binası:

                Lviv hakkında anlatılan ve ilk başta gelen konular kesinlikle kültür, sanat ve tarihtir. Yaklaşık 1200 kişi kapasitesiyle sanat severleri buluşturmanın yanında Lviv’in sembolü olan Opera Binası; 1897 yılında yapılmaya başlanmış ve 1901 yılında yapımı tamamlanmıştır. Bina Poltva nehrinin üzerine yapılmış. Evet yanlış duymadınız Opera Binasının altından nehir geçiyor. Opera binasının en alt kısmına indiğinizde burada bir kafeterya bulunmakta ve bu noktadan nehrin bir kısmını görebilirsiniz. Lviv’e gittiğinizde mutlaka operada bir konsere bilet alıp izleyin.

2.Lviv Ermeni Katedrali:

                1363 yılında inşa edilen yapı Lviv’e gitmişken görülmeye değer. Unesco dünya miras listesinde yer almaktadır. Rynok meydanı ve belediye binasına çok yakındır.

3.Rynok meydanı:

                Türkçe Pazar meydanı anlamına gelmektedir. Merkezinde Belediye Binasının olduğu şehrin kalbi olan bu meydanın etrafı bir sürü kafe ve restoranla çevrili. Meydanın her köşesinde sokak sanatçılarının müzik ve dans sunumlarını izlemek, meydanda gezen insanları müzik eşliğinde kahvenizi içerken izlemek ayrı bir keyif.