Мандрувати, відкривати себе та людей

Мандрувати, відкривати себе та людей

“…людина насамперед і понад усе спадкоємець.
Саме це, а не будь-що інше засадничо відображає її від тварин.
Але усвідомити себе спадкоємцем – означає здобути історичну свідомість”
Ортега-і-Гассет


Виникнення діаспори – явище унікальне й неповторне в історії українського народу. Сьогодні саме поняття діаспора і все, що пов’язане з її діяльністю, настільки гармонійно увійшло в суспільне середовище українців, що сприймається, як щось звичайне, зрозуміле, невід’ємне від інших соціальних явищ. Діаспора у широкому розумінні є тим містком, який пов’язує етнічних українців по всьому світу з тими, хто залишається проживати у межах теперішньої України.

 
Загалом по світу за межами України проживає від 10 до 15 млн.осіб, які є за походженням українці. В Туреччині нараховується приблизно 35 тис. наших співвітчизників, й щодня ця цифра збільшується. Тому й недивно, що тут, на чужині, українці все частіше об’єднуються, аби підтримати один одного й зберегти культуру рідного народу. В Самсуні громадська спілка українців була зареєстрована 9 жовтня 2017 року й носить дуже гарну назву – “Чорноморська асоціація українців” (Karadeniz Ukraynalılar Derneği).


Все почалося із Дефлімпійських ігор у 2017 року, які відбулися в м. Самсуні. Саме вони спонукали місцевих українців згуртуватися, щоб зустріти, привітати та підтримати спортсменів з Батьківщини. За допомогою інтернет-мережі закликали українців, які на  той час мешкали у Самсуні, залучитися та об’єднатися в єдину команду підтримки. І вже під час Дефлімпіади, підтримуючи спортсменів в різних галузях спорту, познайомилися один з одним й відчули велику потребу в зустрічах, спілкуванні.


Людмила Шимко, голова та ідейний лідер спілки українців у м.Самсун, вирішила об'єднати співвітчизників Чорноморського краю, аби зберегти та примножувати багатогранну культуру неньки України. Довготривалі та багаточисельні розмови, з чого почати, як робити, поради Посольства, голів інших спілок, друзів-турків й, нарешті, після довгої й плідної роботи пані Людмила зареєструвала “Чорноморську асоціацію українців”


У вересні 2017 року, до м.Самсуна завітав перший секретар з консульських питань Посольства України в Турецькій Республіці В’ячеслав Хоменко для зустрічі з громадою. Тоді й було вирішено зареєструвати об’єднання українців в м. Самсуні під назвою “Чорноморська асоціація українців” з метою збереження та популяризації української культури, мови, звичаїв і традицій. А вже 9 жовтня 2017 р. була здійснена реєстрація в державному органі м.Самсун.  На збори з нагоди відкриття була запрошена вся громада, представники Посольства, мерії, бізнесмени. Той день забути неможливо... Відбулася також зустріч з районним мером Ісхаком Ташчі та губернатором.  


Довго думалося саме над назвою. Адже, як люблять казати українці, "як назвеш корабель, так він й поплив". Того й хотілося гарного звучання й глибшого змісту. Самсун - частина Чорноморського узбережжя, й після довгих роздумів, було вирішено акцентувати увагу семе на цьому.

Спілка має власну емблему. Значення її своєрідне, адже нею проголошується дружба між народом Чорного моря та Україною, таким чином зміцнюючи зв’язки між двома країнами. Турецький та український прапори в емблемі символізують братські почуття обох країн. Море також представляє дві нації. Маленький фрукт у гербі відображає достаток. Графікою емблеми зайнялася Ельміра Сарач (Макуєва), описання ж придумала Айла Сьонмез


За недовгий період існування уже зроблено багато: підтримка наших спортсменів на Дефлімпійські іграх; урочисте відкриття спілки, неодноразове долучення до відзначення річниці Голодомору; святкування дня Миколая та Коляди; виступ гурт “Калина” із Анталії; українець Сергій Гордієнко, що здійснив експедицію “Міст співдружності”, через шторм у Чорному морі провів кілька діб без їжі і сну в каяку, його зустріли й допомогли усім, чим змогли та багато іншого.  Спілка завжди підтримує всі починання інших товариств українців в Туреччині. Посольство також активно співпрацю із українцями Самсуну й допомагає усім, чим може, що дуже важливо


"Нашого цвіту по всьому світу" - люблять хвалитися українці. І це справді так. Поки що. Тільки чи надовго - невідомо. Україна, яка має одну з найчисленніших і структурованих діаспор світу, може її швидко втратити, принаймні частково.  Тому єднаймося, браття! “Чорноморська асоціація українців” постійно проводить зустрічі для нових членів й всіх, хто бажає долучитися до справді важливої справи - збереження самобутності українського народу! Тож, ласково просимо до сім'ї!